Skip to content


Taková zvláštní rodinka

Ráda bych Vám představila jednu zvláštní rodinku. Všichni jsou hodně urostlí, potřebují kolem sebe strašně moc místa, pořád někde lítají a přesto drží při sobě. I jejich příjmení je velmi zvláštní: Sluneční soustava :). A co teprve adresa: Vesmír, místní část – Galaxie (ze Země můžeme vidět její část, které říkáme Mléčná dráha). Členové početné rodiny, o kterých víme: 1 hvězda, 8 planet, přes 150 měsíců, minimálně 5 trpasličích planet, planetky (asteroidy), meteoridy, komety.

Sluneční soustava – hlavní objekty (není v měřítku, zleva doprava): trpasličí planeta Pluto, planety Neptun, Uran, Saturn, Jupiter, pás planetek, hvězda Slunce, planety Merkur, Venuše, Země a její Měsíc a Mars. Na levé straně lze spatřit kometu.

Hlavou rodiny, doslova jejím středem, je hvězdaSlunce. Všichni se točí kolem ní, lépe řečeno pohybují se po oběžných drahách. Lidé dokázali tento pohyb prozkoumat a zjistili, že všechny tělesa ve Sluneční soustavě i mimo ní, se řídí fyzikálními zákony. Věda, která se touto tématikou zabývá se nazývá “Nebeská mechanika“. Pohyb planet kolem Slunce popisují “Keplerovy zákony”, ze kterých vychází i “Newtonův gravitační zákon“. Tyto zákony v podstatě vysvětlují, proč planety nespadnou do Slunce nebo naopak neodletí pryč, proč zůstanou měsíce raději u své planety a nestěhují se pořád jinam, kde se berou komety, atd.

Planet sluneční soustavy známe osm. Připomeňme si je na alespoň obrázcích, protože jsou moc krásné.

Merkur

Mozaika fotografií pořízených sondou Mariner 10. Hladká místa nahrazují chybějící data (zdroj).

Venuše

Složenina snímků získaných kosmickými sondami Magelan, Veněra 15 a 16, Pioneer Venus a z pozemské observatoře Arecibo (zdroj).

Země

Obraz je mozaikou družicových dat, většinou přijatých ze senzoru s názvem Moderate Resolution Imaging Spectroradiometer (MODIS), který je umístěný na satelitech Terra a Aqua (zdroj).

Mars

Obrázek získaný pomocí Hubbleova kosmického teleskopu (zdroj).

Jupiter

Obrázek byl pořízen pomocí kamery Wide Field/Planetary Camera, která je umístěna na Hubbleově kosmickém dalekohledu (zdroj).

Saturn

Saturn na snímku pořízeném sondou Casiini (zdroj).

Uran

Tento pohled na Uran byl získán sondou Voyager 2 (zdroj).

Neptun

Snímek Neptunu pořízený sondou Voyager 2 (zdroj).

Trpasličí planety:

planetka Ceres

Snímek pořízený Hubbleovým kosmickým dalekohledem (zdroj).

plutoid Pluto

Snímek v pravých barvách byl pořízen ze Země (zdroj).

plutoid Haumea

Počítačem vytvořený obraz (zdroj).

plutoid Makemake

Umělcova představa (zdroj).

plutoid Eris

Obrázek pořídil opět HST (zdroj).

Kolem všech planet (kromě Merkuru a Venuše) obíhají měsíce. Je jich moc, mají různé tvary a velikosti. Nejvíc jich má Jupiter, nejméně Země.

Země má jen jeden – Měsíc.

(autor fotografie: Josef Baranka)

A konečně se dostáváme k planetkám, meteoridům a kometám. Ty vesmírné objekty patří do kategorie meziplanetární hmota. Je to taková neposedná “drobotina”, ovšem velmi zajímavá. Zcela jistě se k ní ještě vrátíme v samostatném článečku.

24.5.2010, Daja

Zdroje: NASA, Wikipedie, Aldebaran, Astronomia

About the author

Daja Dagmar Jarošová....Vesmír mi "žere" všechen čas :-). Vedu astronomický kroužek v DDM Moravská Třebová a starám se o rekonstrukci hvězdárny Boleslava Tecla při DDM Moravská Třebová. Mám moc ráda přírodu, protože je zázračná.

Podobné články

Komentáře

Žádné komentáře.

Přidat komentář

Povinné

Povinné

Volitelné