Skip to content


Jsou i další světy plné dětí?

Zatím známe jen jeden svět, který je plný dětí, planetu Zemi. Existují ve sluneční soustavě další “světy”, kde je život? Existují ve vesmíru soustavy podobné naší “rodince”? Jsou tam děti? Jak vypadají? Mají hračky? Jaké hry hrají? Také vás napadá spousta otázek, které probouzejí fantazii? Astronomové se již dávno hledáním mimozemského života zabývají. Pátrají, zkoumají, používají stále dokonalejší přístroje – pozemské i vesmírné detektivy. Našli něco?

Hledáním mimozemského života se zabývá vědní obor, který nazýváme astrobiologie. Astronomové a astrobiologové to mají pří pátrání po mimozemském životě velmi těžké.

Připomeňme si, že tělesa v naší soustavě můžeme sice vidět, některá dokonce i navštívit pomocí kosmických sond, ale vzhledem k obrovským vzdálenostem vyžadují tyto “návštěvy” hodně moc času a zpracování výsledků rovněž. Vědci zatím zkoumají vzorky získané při vesmírných misích a také ty, které “spadly z nebe” – meteority. Také se věnují výzkumu podmínek nutných k životu a v této oblasti jsou významnými pomocníky pozemské formy života, žijící ve velmi zvláštních prostředích.

Cyanidium (druh pozemských řas).

Bakterie Methanococcoides (pozemská bakterie).

Nesmíme být netrpěliví, vždyť když si představíme, jak daleko to máme na konec sluneční soustavy, co teprve k nejbližší hvězdě? A to ani nevíme, kolem kterých hvězd nějaké planety obíhají. Momentíček, oprava, překvapení :-). O některých přece jen něco víme.

Pomocí poměrně náročných pozorovacích metod a výpočtů objevili vědci hvězdy s planetárními soustavami. Planetám, které obíhají jinou hvězdu než Slunce, říkámeextrasolární planety, zkráceně exoplanety. Tyto rodinky se v mnohém podobají té naší. Bohužel je ještě nikdy nikdo neviděl na vlastní oči. Ani hvězdy v podobě kotoučků (vyjímkou je Betelgeuze), ani exoplanety. Tato skutečnost dává prostor fantazii umělců, nad jejichž obrázky se tají dech.

Východ místních sluncí na hypotetickém měsíci hypotetické exoplanety (představa malíře).

Jedna z nejmenších známých exoplanet OGLE-2005-BLG-390Lb s hmotností jen 5,5× větší než Země (představa malíře).

Malířova představa planety Gliese 876 b.

V roce 2009 dostali astronomové dárek v podobě vypuštění kosmické sondy Kepler. Tato sonda zkoumá hvězdy v oblasti souhvězdí Labutě a Lyry. Už se jí podařilo několik extrasolárních planet a další budou přibývat.

K astrobiologii se určitě ještě mnohokrát vrátíme, protože je to nesmírně zajímavá věda, mám pravdu?

Možná právě někdo z vás, naši mladí přátelé, jednou objeví známky mimozemského života. Možná někdo z vás potká mimozemšťana. Na co byste se ho zeptali?

Daja, 31.5.2010

Zdroj: Osel, Wikipedie, NASA.

Obrázek v perexu: záběr z filmu E.T. – Mimozemšťan (E.T.: The Extra-Terrestrial ).

Věnováno jednomu našemu věrnému čtenáři.

About the author

Daja Dagmar Jarošová....Vesmír mi "žere" všechen čas :-). Vedu astronomický kroužek v DDM Moravská Třebová a starám se o rekonstrukci hvězdárny Boleslava Tecla při DDM Moravská Třebová. Mám moc ráda přírodu, protože je zázračná.

Podobné články

Komentáře

Žádné komentáře.

Přidat komentář

Povinné

Povinné

Volitelné