Skip to content


Kaleidoskop – pozemsko-vesmírný krasohled

Kaleidoskop. Krasohled. V paměti uvízlo nejen mně to podivné slovo a když jsme hledali název pro rubriku, shodli jsme se na tom, že Kaleidoskop je přesně to, co hledáme. Přečtěte si krátké vysvětlení, myslím, že budete s naším výběrem souhlasit i vy. Váš názor by nás velmi zajímal.


Doufám, že každý z vás měl možnost podívat se do předmětu, který tvarem připomíná malý dalekohled. Stačí jen koukat, pootáčet pohyblivou částí a žasnout nad krásnými obrazci, které se nikdy neopakují. Nejsou v tom žádné čáry. Stačí tři zrcátka, barevné střípky (kamínky, korálky atd.) a využití fyzikálních zákonů. Pokročilejším čtenářům doporučuji, aby klikli na tento odkaz.

Pohled do kaleidoskopu.

Takovými jevy se zabývá věda zvaná optika. Je však také poměrně složitá a cílem tohoto článečku není zabývat se optikou.

Vrátím se ke slovu Kaleidoskop, které používáme i v jiných souvislostech. Většinou tak nazýváme pestrou směsici rychle se střídajících událostí, zajímavostí, věcí (informace v časopisech, televizních reportážních pořadech).

Právě takovým kaleidoskopem by měla být rubrika na stránkách SDM.

Trochu jsme upravili styl stránek. Na hlavní stránce budou nyní vycházet všechny nové články, mezi nimi i další střípky do našeho Kaleidoskopu, tedy krátké článečky doplněné spoustou obrázků, ve kterých se seznámíme s vědou takovým způsobem, aby nás to “nebolelo” ;-) . Po čase se každý článek zařadí do své rubriky, hlavní stránka bude patřit jen článkům novým.

27.6.2010, Daja

Zdroj obrázků: Wikimedia commons

About the author

Daja Dagmar Jarošová....Vesmír mi "žere" všechen čas :-). Vedu astronomický kroužek v DDM Moravská Třebová a starám se o rekonstrukci hvězdárny Boleslava Tecla při DDM Moravská Třebová. Mám moc ráda přírodu, protože je zázračná.

Podobné články

Komentáře

Žádné komentáře.

Přidat komentář

Povinné

Povinné

Volitelné