Skip to content


Omluvenka z vyučování: pozorování zatmění Slunce.

Takovou omluvenkou se může pochlubit každý člen astronomického kroužku při hvězdárně Boleslava Tecla (DDM Moravská Třebová), který se zúčastnil pozorování zatmění Slunce 4.1.2011 :-).

Členové STAR TEAMU si vám dovolují předložit krátkou reportáž.


„V úterý 4. ledna 2011 v dopoledních hodinách před zraky miliónů Evropanů Měsíc částečně zakryje sluneční kotouč. Půjde o největší částečné zatmění v České republice po 8 letech a nejvýraznější svého druhu až do roku 2026. Na našem území se bude velikost zatmění v jeho největší fázi pohybovat kolem 79 procent (jedná se o velikost zakrytí slunečního průměru) a na většině území bude úkaz pozorovatelný v celém průběhu. Tiskové prohlášení České astronomické společnosti a Astronomického ústavu AV ČR, v. v. i. číslo 152 ze 30. 12. 2010.“ (převzato z astro.cz)


Ještě těsně před východem Slunce nebylo jasné, zda nám oblaka umožní pozorovat průběh zatmění. Nezbývalo než doufat.

Východ Slunce 4.1.2011, autor Jiří Gracias.

Přichystali jsme k pozorování dalekohled a také pomůcky k přímému pozorování a musím říci, že veškerá snaha se nám bohatě vyplatila.

Slunce 4.1.2011 konečně vychází, autor Andrea Aberlová

Mraky se odvalily, Slunce začalo stoupat výš a výš nad obzor. Zpočátku nám k pozorování musel stačit jen náš zrak a filtr z diskety, po chvíli dvě diskety a také filtr vyrobený ze speciální fólie. Měsíc se čím dál více „zakusoval“ do slunečního disku, úchvatná podívaná. Při následném pozorování, tentokrát již přes okulár teleskopu, jsme měli možnost vidět také aktivní oblast se sluneční skvrnou – 1140 a aktivní oblast se skupinkou skvrn – 1142. Velmi výraznou 1140 jsme obdivovali, dokud nám ji nezastínil Měsíc.

Zatmění Slunce 4.11.2011 v 8.58 SEČ i s AR 1140, autor Jiří Gracias a David Novák.

Kolem deváté hodiny nám velký oblak zakryl výhled na probíhající zatmění Slunce, měli jsme tedy nějakou dobu na to, abychom se ohřáli v klubovně hvězdárny, posilnili se svačinou, povídali si o svých dojmech a připravili se na příchod hostů(žáky a paní učitelky 4.C a 5.C ze ZŠ Palackého v Moravské Třebové), kteří už byli na cestě ke hvězdárně.

Ke všeobecnému nadšení krátce po příchodu očekávané návštěvy Slunce opustilo svůj oblačný úkryt a spolu s Měsícem nám předvedlo nádherné představení maxima probíhajícího zatmění. Všichni měli možnost pozorovat jak pomocí dalekohledu, tak přes filtr či diskety. Co ovšem nikdo z nás neočekával se odehrálo na obloze přímo nad našimi hlavami (v zenitu). Z tenoučkého závoje oblak zvaných cirry zářil oblouk duhy! Tomuto druhu halového jevu říkáme cirkumzenitální oblouk a stal se „třešničkou na dortu“ pozorování zatmění Slunce 4.1.2011.

Cirkumzenitální oblouk, autor Andrea Aberlová.

Poznámka: další fotografie (účastníků) najdete zde (na klik).

About the author

Daja Dagmar Jarošová....Vesmír mi "žere" všechen čas :-). Vedu astronomický kroužek v DDM Moravská Třebová a starám se o rekonstrukci hvězdárny Boleslava Tecla při DDM Moravská Třebová. Mám moc ráda přírodu, protože je zázračná.

Podobné články

Komentáře

Žádné komentáře.

Přidat komentář

Povinné

Povinné

Volitelné