Skip to content


MALÝ MESSIERŮV MARATON III.ročník

Hvězdárna Boleslava Tecla při DDM Moravská Třebová a ČAS sekce pro děti a mládež si dovolují pozvat obdivovatele hvězdné oblohy na I I I.ročník setkání nazvaného

MALÝ MESSIERŮV MARATON

Kdy a kde:

30.března – 31. března 2013 u hvězdárny Boleslava Tecla a v prostorách Domu dětí a mládeže, vstupné dobrovolné, určeno zejména dětem a mládeži, ovšem rádi uvítáme i všechny dospěláky.

Program:

- 30.3.2013 od 15.hod ubytování přespolních hostů, soutěže a hry s astronomickou tématikou (připraví členové sekce pro děti a mládež)

- 30.3.2013 mezi 18.-20.hod příprava pozorovací techniky

- 30.3.2013 mezi 20.-21.hod start pozorování

- 31.3.2013 ukončení pozorování individuální

V případě nepříznivého počasí proběhne 30.3.2013 odpolední program dle plánu a večer bude pro zájemce připravena řada populárně naučných přednášek, komentovaná videoprojekce a noční dobrodružná hra.

Dotazy rádi zodpoví pracovníci DDM (Bára Švestková, Dagmar Jarošová).

Podrobné informace: 


Nejprve pár řádek na vysvětlenou

Kdo to byl Messier?

Když Charles Messier při pátrání po Halleyově kometě objevil roku 1758 Krabí Mlhovinu v souhvězdí Býka, mlhavý objekt Messierova katalogu s číslem 1, netušil, že se tím stal autorem nové etapy dějin astronomie. Stejného roku objevil Messier, nezávisle na dalším astronomovi (Jean Dominique Maraldi), mlhavý objekt s pořadovým číslem 2 a později, teprve v roce 1764, našel další, v pořadí třetí objekt. Tento třetí objev se mu stal podnětem k dalšímu systematickému prozkoumávání oblohy za účelem katalogizace těchto objektů. Jeho katalog měl být pomůckou k pozorování a objevování komet. Obsahoval totiž objekty, které by si mohli pozorovatelé v dalekohledu poplést s kometou.

Messierův katalog sice obsahuje oficiálně pouze 110 objektů vzdáleného vesmíru (dnes již víme, že amatérským dalekohledem lze takových spatřit i tisíce), ale mnohdy jde o ty objekty, se kterými se pozorovatel seznámí ve své pozorovatelské „kariéře“ ze všeho nejdříve. Tak jako v Messierově době sloužil jeho katalog k nezaměňování objektu s případnou kometou, je dnes doporučován začínajícím pozorovatelům jako výborný a nezaměnitelný pomocník při seznamování se s krásou a rozmanitostí oblohy. Velkou část objektů Messierova katalogu totiž snadno na obloze spatří i začátečník.

Katalog neobsahuje, jak se sám Messier mylně domníval, pouze mlhoviny, ale také galaxie, otevřené a kulové hvězdokupy, popřípadě zbytky supernov. Spousta pozorovatelů komet začíná u nejjasnějších objektů, ke kterým patří i objekty Messierova katalogu, aby věděli, jak tyto objekty vypadají a kde se nacházejí. Mnohý milovník oblohy si alespoň jednou vyzkouší tzv. Messierův marathon – během jedné jarní noci (tehdy jsou alespoň část noci viditelné objekty všechny) se pokusit najít jich co nejvíce najednou. Každý astrofyzik začíná svůj výzkum na příkladech objektů, z nichž mnoho náleží právě Messierovu katalogu… 

Není na Zemi astronoma, který by Messierovo jméno neznal, protože pro mnohé z nich je jeho vyslovení zárověň vzpomínkou na krásné začátky, na nejhezčí noci s dalekohledem pod čirou a hvězdami oplývající oblohou. 

Portrét pana Messiera.

Co je to vlastně Messierův maraton?

Každý rok Slunce vstupuje během jarní rovnodennosti do oblasti jižního cípu souhvězdí Ryb. V této době nastává pravý okamžik pro nadšence jedné velmi prestižní astronomické soutěže – Messierova maratónu. Koncem března a začátkem dubna jsou totiž viditelné během noci Messierovy objekty všechny, protože Slunce leží v místě, kde žádný není, a tím pádem, je-li jasno a jsme-li vybaveni dobrým přístrojem, nic nám nebrání je spatřit.

Během Messierova maratónu se sejde skupina nadšenců na určitém místě (nejčastěji na hvězdárně ležící mimo městské osvětlení). Každý má svůj dalekohled, sadu mapek, červené světlo, stopky a papír s výpisem objektů. Ten, kdo za nejkratší čas odpozoruje nejvíce objektů Messierova katalogu (nebo všechny), je vítězem.

(převzato ze stránek Petra Horálka, celý text na klik ZDE)

Co je to Malý Messierův maraton?

Určitě si ani vy, méně zkušení pozorovatelé či pozorovatelé-nováčci, zejména z řad dětí a mládeže, nechcete nechat ujít příležitost zažít dobrodružství při hledání Messiérových objektů. 

Přijměte tedy naše pozvání a přijďte. Pravděpodobně se nikomu z nás nepodaří najít všech 110 objektů, ale možná spousta z vás s pomocí zkušených amatérských astronomů a jejich astronomických dalekohledů uvidí na vlastní oči alespoň některé a pokud se vám astronomické pozorováníčko zalíbí, proč netrénovat po zbytek roku na příští ročník Malého Messierova maratonu? ;-)

A nyní podrobnosti programu…

30.3.2013

- během odpoledních hodin setkání a ubytování přespolních účastníků v DDM Moravská Třebová (vzhledem k omezené kapacitě prosíme o rezervaci noclehů minimálně 2 týdny předem, přičemž nabídka ubytování je určena pouze dětem a mládeži do 18 let věku a organizátorům akce)

- přibližně od 15.hod budou v DDM probíhat soutěže s astronomickou tématikou (připraví sekce pro děti a mládež

- stravování individuální

- mezi 18. a 20. hod příprava pozorovacích stanovišť v okolí hvězdárny, očekáváni budou již i hosté z řad široké věřejnosti (děti i dospělí)

- mezi 20. a 21. hod (dle uvážení pozorujícího) zahájení pozorování

- ukončení opět dle uvážení jednotlivých účastníků

- přenocování v DDM

31.3.2013

- v dopoledních hodinách budíček

- snídaně individuální

- vyhodnocení soutěže

- úklid, rozchod a odjezd 

Poznámka na závěr…

Všem účastníkům doporučujeme připravit se na pozorování: teplé oblečení, vhodná obuv, svačinka, červená svítilna (svítící displeje mobilů a bílé svítilny nebudou tolerovány).

Teplý čaj bude zajištěn.

Samozřejmě v době a v místě pozorování je povoleno požívat pouze nealkoholické nápoje.

Všechny účastníky požádáme o zápis do pozorovacího deníku hvězdárny (jméno, výčet použité techniky, napozorované objekty a celkové hodnocení).

Na hojnou účast se těší pracovníci DDM Moravská Třebová a ČAS SDM.

Změny vyhrazeny.

 

 

About the author

Daja Dagmar Jarošová....Vesmír mi "žere" všechen čas :-). Vedu astronomický kroužek v DDM Moravská Třebová a starám se o rekonstrukci hvězdárny Boleslava Tecla při DDM Moravská Třebová. Mám moc ráda přírodu, protože je zázračná.

Podobné články

Komentáře

Žádné komentáře.

Přidat komentář

Povinné

Povinné

Volitelné