Skip to content


Vesmírní detektivové

Vážení mladí kolegové. Dostali jsme za úkol vyřešit velmi složitý případ: „Tajemství vesmírných detektivů“. Budeme potřebovat Vaše bystré hlavičky, tak se prosím všichni soustřeďte. Naším cílem je zjistit kdo, jak a proč shromažďuje informace o vesmíru.
Povím Vám, co jsem zatím zjistila. Nejdůležitější stopou, kterou máme, je člověk. Ano ano, lidé se od nepaměti dívají na nebe a přemýšlí o všem, co se děje.

Těm lidem, kteří se o nebe, lépe řečeno o vesmír, zajímají více než ostatní, říkáme hvězdáři neboli astronomové, a jejich pátrání nazýváme astronomií.

Pečlivě jsem pozorovala, co takový astronom potřebuje. Hvězdář-profesionál i hvězdář-amatér potřebuje hlavně svůj rozum a některé smysly: zrak, sluch a hmat. Nejlepší by bylo, kdyby mohl používat všechny dohromady, ale není to podmínkou.

Druhou nejdůležitější pomůckou moderního astronoma je přístroj, který umí vhodně zpracovat signály z vesmíru a umí je také hodně zesílit nebo naopak zeslabit. Tyto přístroje, zpracovávající signály z vesmíru tak, aby mohly být detekovány, snímány, dále zpracovány, přeměněny ve fotografii nebo jen prostá data a nakonec posouzeny a změněny v informace – ano ano, opět člověkem – ty jsou zároveň naší další stopou.

Přístroj určený pro zpracování viditelného světla se jmenuje dalekohled (teleskop). Dalekohled umí zesílit slabé světlo vesmírných objektů a zároveň dovede obraz zvětšit. Poprvé v historii lidstva napsal o pozorování pomocí dalekohledu Galileo Galilei. V součastnosti používají astronomové dalekohledy mnohem dokonalejší.

25. srpna 1609 Galileo Galilei ukazuje svůj dalekohled.

Přístroj určený k přijímání a zároveň detekci rádiových vln se nazývá radioteleskop. Je to veliká anténa, někdy dokonce více vzájemně spolupracujících antén, takže obrázky z vesmíru neuvidíme přímo, ale až po detekci signálu a zpracování získaných dat počítačem. Přesto se vlastně jedná také o dalekohled. Jen přijímá záření, které nevidíme, ale víme o něm, že existuje.

Very Large Array (VLA) ve státě Nové Mexiko v USA má 27 antén.

Existují i další přístroje k „pozorování“ v jednotlivých druzích elektromagnetického spektra.  Používají se dalekohledy, které umí zpracovat téměř všechny druhy neviditelného záření – infračervené, ultrafialové, rentgenové, dokonce také gama záření.

A zde Vám předkládám další stopu: přístroje ke zpracování signálu z vesmíru se neliší pouze svou velikostí a druhem přijímaných elektromagnetických vln. Liší se i umístěním. Mohou být na Zemi nebo ve vesmíru!

Ty pozemské si asi dokážeme představit. Od triedru, přes dalekohledy na stativech až po ty, které jsou umístěny na hvězdárnách a velkých astronomických observatořích. Zde prosím vidíte několik obrázků pro příklad.

Triedr (binokulár).

Malý čočkový hvězdářský dalekohled- refraktor.

Velký zrcadlový dalekohled hvězdárny v Ondřejově- reflektor.

Very Large Telescope v severní oblasti Chile.

Jak ale vypadají ty vesmírné přístroje? Jak se jmenují? Jak se do vesmíru dostaly? Co tam dělají? Žádné obavy. I v tomto případě sledujeme správnou stopu.

Těmto přístrojům se říká kosmické sondy, teleskopy, observatoře a své úkoly plní například pozorováním Slunce, jiné přistály na planetě Mars. Další byly vyslány dál do vesmíru, ke vzdáleným planetám, planetkám, kometám, dokonce i za hranice sluneční soustavy. Do vesmíru je vynesly nosné rakety. Vzhled několika přístrojů vidíte na následujících obrázcích.

Hubbleův vesmírný dalekohled.

Sonda Spirit.

Sonda Voyager 2.

Máme tedy k dispozici řadu nadějných stop, další pátrání a hledání důkazů už je Vaše práce. Určitě dříve či později objevíte další informace o „Vesmírných detektivech“ v některém z témat v sekci pro děti a mládež.

Doporučuji také využít internet, knihy, články v časopisech a novinách a dokumentární pořady v televizi a rozhlase.

Já osobně bych byla velmi ráda, kdybyste mi posílali vyřešené části případu. Klidně se na nás obracejte s dotazy. Víc hlav více ví ;-).

29.4.2010, Daja

Zdroj: Wikipedie

Autor koláže „Lupa“ v perexu a zároveň odborný korektor Jiří Gracias má mé poděkování.

About the author

Daja Dagmar Jarošová....Vesmír mi "žere" všechen čas :-). Vedu astronomický kroužek v DDM Moravská Třebová a starám se o rekonstrukci hvězdárny Boleslava Tecla při DDM Moravská Třebová. Mám moc ráda přírodu, protože je zázračná.

Podobné články

Komentáře

Žádné komentáře.

Přidat komentář

Povinné

Povinné

Volitelné