Skip to content


Erich Karkoschka: Karkoschkův astronomický atlas hvězdné oblohy ☺☺☺☺☺

Kniha je vynikajícím pomocníkem, ať už pozorujete pouhým okem, triedrem, nebo dalekohledem. V knize je představeno 250 zajímavých „deep sky“ objektů, jež lze dobře pozorovat dalekohledem odpovídající velikosti. Díky zdařilé kombinaci přehledných mapek celé hvězdné oblohy, zvětšených vyhledávacích mapek a popisu všech objektů si titul našel již širokou obec příznivců, zejména nové upravené vydání starší publikace, doplněné o fotografie.

Atlas obsahuje krátký úvod o pozorování hvězdné oblohy s přesným popisem následujících map a tabulek, přehledné mapy severní i jižní části hvězdné oblohy obsahující všechny hvězdy viditelné pouhým okem, vyhledávací mapky 250 zajímavých mlhovin a hvězdokup; odpovídající svou velikostí zornému poli dalekohledu, a ulehčující tak hledání objektů i začínajícím pozorovatelům, velmi pěkně vyvedenou rozsáhlou přílohu na křídovém papíře, jejíž součástí je katalog s tisícem objektů, který vychází z přesných hodnot naměřených družicí Hipparcos, úhlové vzdálenosti dvojhvězd vypočítané do roku 2020, fotografie všech 250 zmiňovaných „deep sky“ objektů, kalendárium až do roku 2022 a další užitečné informace.

Určeno: začátečníkům i pokročilým, dětem i dospělým.

Co je na knize dobré: velmi příjemná srozumitelnost, snadná orientace v knize, nádherné fotografie (černobílé provedení).

Co není dobré: zejména začátečníci by na vyhledávacích mapkách jistě uvítali barevné znázornění hvězd podle spektrálních tříd.

Ukázka:

Kapitola – Okolí severního světového pólu (na klik v pdf).

Hodnocení, doporučení: moderní “slabikář” pro pozorovatele hvězdné ohlohy. Kniha by rozhodně neměla chybět v trvalé výbavě začínajícího astronoma.

Další informace:

Nakladatelství: Computer Press, a.s., Brno

Rok vydání: 2007

Cena: 349 Kč

Rozsah: 160 stránek A4

Ilustrace a fotografie: vše černobílé, velké množství

zdroj obrázků: Travell.cz

About the author

Daja Dagmar Jarošová....Vesmír mi "žere" všechen čas :-). Vedu astronomický kroužek v DDM Moravská Třebová a starám se o rekonstrukci hvězdárny Boleslava Tecla při DDM Moravská Třebová. Mám moc ráda přírodu, protože je zázračná.

Podobné články

Komentáře

Žádné komentáře.

Přidat komentář

Povinné

Povinné

Volitelné