Skip to content


Antonín Bečvář: První cesta ke hvězdám ☺☺☺☺☺ (Ze “zaprášené knihovničky”.)

Ze “zaprášené knihovničky”. – Když jsem třídila knihy a časopisy poházené v jedné zaprášené knihovničce, narazila jsem na hotové poklady. Postupně je budu pročítat, tak jsem si řekla, že vám o některých zajímavých publikacích napíšu. Kdo ví, třeba prohledáte knihovničky doma nebo u prarodičů, půdy, sklepy a možná je v nějaké zapomenuté krabici najdete také. Od příště už jen uvedu Ze “zaprášené knihovničky” ať se nezdržujeme ;-).

Určeno: dětem od 12 let a začátečníkům.

Co je na knize dobré: geniálně jednoduchý a poutavý způsob vysvětlení základů astronomie pomocí příběhů.

Co není dobré: kniha by potřebovala aktualizovat. Vzhledem k době kdy vyšla, je v ní psáno například o cestě na Měsíc v budoucím čase.

Ukázka:

“Dnes uvidíme na obloze vzácnost, děti. Ale musíme jít na procházku ještě za světla, abychom to nepromeškali. Je zase krásně jasno a k tomu neobyčejně čistý vzduch; to se nám právě hodí. Slunce co nevidět zapadne; jdeme.”

“Poletí veliký meteor!” těší se Vojtěch.”

“Marná naděje, chlapče! Předpovědět pád velkého meteoru si může beztrestně dovolit nanejvýš dramatik v divadle, ale hvězdář by za podobnou odvahu sklidil posměch.”

“Zelený paprsek?” táže se Ludmila.

“Máš snad nějaké tajné přání, Liduško, a chtěla bys, aby se ti splnilo? Dám ti malou radu: přičiň se o to! Bude to rozhodně spolehlivější a rychlejší než čekat se založenýma rukama na zelený paprsek. Ovšem nepřeješ-li si náhodou nějakou nemožnost; tu by ti ani zelený paprsek nesplnil. Jinak je bohužel tak nepředvídatelný jako velký meteor, i když ani jedno ani druhé není nikdy zcela vyloučeno.”

“Co je to zelený paprsek?” táže se Vojtěch.

“I to se dnes dozvíš, počkej trochu.”

Hodnocení, doporučení: vyprávění je doplněno velice jednoduchými nákresy, které ještě více podtrhují hravý styl celé knihy.

Další informace:

Nakladatelství: Státní nakladatelství dětské knihy v Praze

Rok vydání: 1955

Cena: (tenkrát 6 kč) v antikvariátech se dá sehnat přibližně kolem 250 – 300 Kč

Rozsah: 96 stránek A4

Ilustrace: jednoduché černobílé nákresy

About the author

Daja Dagmar Jarošová....Vesmír mi "žere" všechen čas :-). Vedu astronomický kroužek v DDM Moravská Třebová a starám se o rekonstrukci hvězdárny Boleslava Tecla při DDM Moravská Třebová. Mám moc ráda přírodu, protože je zázračná.

Podobné články

Komentáře

Žádné komentáře.

Přidat komentář

Povinné

Povinné

Volitelné