Skip to content


Co všechno se dá zažít pod Měsícem v úplňku?

aneb schůzka astronomického kroužku hvězdárny Boleslava Tecla při DDM Moravská Třebová a pozorování úplného zatmění Měsíce v noci z 15./16.6.2011.

Hlavním programem schůzky bylo jednoznačně pozorování úplného zatmění Měsíce za účasti veřejnosti a následná noc na hvězdárně, ta už jen pro členy astronomického kroužku, posádku STAR TEAMu.

Začátek schůzky byl stanoven na 20.hod SELČ, abychom stihli připravit pozorovací techniku ještě před příchodem prvních návštěvníků.

Kolem 21.hod SELČ dorazili první hosté a představte si, patřili ke skupině, které říkám „stavitelé hvězdárny“. Provedli jsme je po hvězdárně, aby viděli, že se snažíme vrátit jí původní „lesk a slávu“ ;-).

Další návštěvníci na sebe nenechali dlouho čekat. Někteří z nich už někdy dříve na hvězdárně byli, jiní ne, se všemi jsme si popovídali o minulosti i současném dění na hvězdárně a také o technice, kterou budeme pozorovat zatmění Měsíce. Zájemců o prohlídku téměř zrekonstruovaného spodního patra i odvážlivců, kteří se vydali po schodech až na stále ještě velmi nepoužitelnou pozorovatelnu v 1.patře bylo dost a dost, tak se role průvodců ujali i členové astronomického kroužku.

Postupně jsme se přesouvali na pozorovací stanoviště – vyvýšené místo před hvězdárnou. Obloha byla téměř bez mráčku, jen ten malinký kousek, kde vycházel Měsíc, překrýval velký mrak. Několik hostů čekání na úkaz vzdalo, další fotografovali nádherně dramatický západ Slunce, také jsme si krátili čas pozorováním planety Saturn, která už tou dobou byla na nebi krásně viditelná. Napětí vzrůstalo. Uvidíme dnes vůbec Měsíc? Vzpomněla jsem si na slova mého oblíbeného meteorologa Břetislava a spoléhala na přírodu, že nám dopřeje očekávanou podívanou. A stalo se.

Konečně začal v oblacích na stále ještě poměrně světlé obloze prosvítat růžově zbarvený Měsíc. Temný mrak se odsunul a pak už jsme se jen střídali u dalekohledů, ozývalo se cvakání fotoaparátů ( :-) ) a přicházeli další hosté.

Měsíc zrudnul a pak začal měnit barvu i jas, první srpeček zářící nezastíněné Luny ohlásil další díl nádherné podívané. Nakonec nás potěšil i pohled na tradiční úplňkový Měsíc, ne nepodobný silné žárovce, jenž svým stříbrným svitem zalil celou krajinu.

Různé fáze měsíčního zatmění.

(autor: Rostislav Abrhám)


Poslední návštěvníci odešli a zůstali jsme jen my, kteří jsme na hvězdárně měli zůstat přes noc.

Připravili jsme si nocležiště, načerpali energii (svačinka je po tak dlouhém pozorování hodně prospěšná ;-) ) a pokračovali jsme v pozorování noční oblohy. Dokonce přišel ještě jeden host, který nemohl najít cestu ke hvězdárně. Nu což, alespoň s námi pozoroval několik DSO (viz.zápis v pozorovacím deníku na webu hvězdárny ZDE na klik).

Kolem 3.hod SELČ usnul i poslední pozorovatel.

Hned po ránu členové STAR TEAMu pozorovali Slunce pomocí Solarscopu. Ve sluneční fotosféře byly dvě velmi pěkné aktivní oblasti se slunečními skvrnami.

Rosťa , Kuba a Solarscope.

(autor: JIří Gracias)


Snímek slunečního kotouče s vyznačenými aktivními regiony pořízený sondou SDO dne 16.6.2011 (pro vyšší rozlišení klik na obrázek).

(zdroj: Spaceweather.com)

Sluneční kotouč na projekční ploše stínítka Solarscopu. Fotografii jsme museli razantně upravit, aby vynikly dobře viditelné skvrny (nekvalitní fotografická technika). POZOR, dalekohled Solarscope dává PŘEVRÁCENÝ obraz.

(autor: Jiří Gracias)


Průběžně jsme snídali, uklízeli a v 9.hod SELČ jsem odvážela poslední skupinku dětí k jejich domovům.

Jsem velmi ráda, že jsme se sešli v tak hojném počtu, že veřejnost projevila zájem o další pozorovací akce a hlavně že si děti užily krásnou podívanou i dobrodružství.

Nepochybně si hvězdárna získala další fanoušky, kteří se dokonce budou rádi podílet na pokračující rekonstrukci. Zcela nepochybně lidé ze širokého okolí znovu získají funkční hvězdárnu, která bude sloužit astronomii a také k setkávání se různých generací lidí, kterým záleží na tom, jak tráví svůj volný čas.

Už nyní se těším na další setkání pod hvězdnou oblohou!

A ještě něco: všichni hosté, kteří Měsíc fotografovali, přislíbili zaslání svých snímků, takže pro tyto účely bude zřízena samostatná galerie fotografií i se jmény autorů. Galerie bude zveřejněna později na webu hvězdárny: http://www.hvezdarna-mt.cz/ .


About the author

Daja Dagmar Jarošová....Vesmír mi "žere" všechen čas :-). Vedu astronomický kroužek v DDM Moravská Třebová a starám se o rekonstrukci hvězdárny Boleslava Tecla při DDM Moravská Třebová. Mám moc ráda přírodu, protože je zázračná.

Podobné články

Komentáře

Žádné komentáře.

Přidat komentář

Povinné

Povinné

Volitelné