Skip to content


Ke stažení

Noční obloha – nenáročný praktický prográmek s několika funkcemi. V počítači nezabere mnoho místa, je přehledný a velmi jednoduchý na obsluhu. Najdete v něm mapu oblohy, fáze Měsíce, vzhled Saturnových prstenců a polohu jeho největších měsíců, postavení Jupiterových měsíců, katalogy mlhovin, galaxií a hvězdokup, kalendář meteorických rojů a další.

Stellarium je jednoduchý, ale velmi šikovný simulátor oblohy. Můžete si na něm nastavit libovolné datum a čas a podívat se, jaké objetky je možné v této době pozorovat. Program dále umí například zobrazit fáze Měsíce, polohu Jupiterových měsíců, vykreslí hranice souhvězdí, nebeský rovník či ekliptiku, souřadné systémy apod. Stellarium je velmi využívaný program!

Vitrual Moon atlas vás provede po Měsíci. Opět máte možnost zvolit si datum, hodinu a podívat se například kterými krátery a moři právě prochází rozhraní světla a stínu, tzv. terminátor. Můžete si vybranou část povrchu přiblížit a prohlédnout si ji podrobněji, kliknutím na jakýkoliv kráter se dozvíte jeho jméno apod. Pozorujete-li Měsíc dalekohledem, můžete si obraz podle svého typu dalekohledu převrátit. Program nabízí i další funkce, které obdivovatelé naší jediné přirozené družice určitě ocení.

Jupsat95 je program, který slouží k určení přesné polohy Jupiterových měsíců. Je možné si určit přesný datum a čas, ve kterém budete chtít satelity pozorovat. Můžete zvýšit či snížit rychlost jejich oběhu okolo Jupiteru. Měsíce jsou barevně vyznačeny kvůli přehlednosti a můžeme je pozorovat ze dvou pohledů a to buď vodorovně, nebo tak, že se díváte na polární oblast Jupiteru a tudíž jsou krásně vidět dráhy, které měsíce opisují.

Mars Previewer je podobně dělaný program jako Jupsat95. Tento program zobrazí Mars tak, jak je vidět v dalekohledu. Počítá také fyzikální efemeridy Marsu jako je centrální meridián, aeocentrická deklinace Země, sklon osy, zdánlivý průměr ve vteřinách, fáze, hvězdná velikost. Tento program využijí hlavně astronomové kreslící Mars

Worldwide telescope je velice kvalitní a obsáhlý simulátor oblohy. Najdete zde opravdu vše. Od sluneční soustavy až po vzdálený vesmír. Můžete shlédnout snímky z Hubblova vesmírného teleskopu, taktéž ze Spitzeru. Pro vesmírné objekty jsou použité reálné fotografie pořízené z velkých dalekohledů. Také si můžete vyzkoušet jaké je posezeníčko v pojízdných vozíkách na Měsíci či Marsu.

Hvězdný atlas (Brno) je praktický soubor 12 listů map s vyznačenými souhvězdími a jejich latinskými zkratkami. Může posloužit například k zakreslení stopy meteoru, dráhy družice, polohy planety v delším časovém období a podobně. Není příliš podrobný, nejsou v něm vyznačeny jiné objekty než hvězdy, zato zde najdete hvězdné velikosti mnoha hvězd až do 6,5 magnitud a můžete si tak snadno určit tzv. mezní hvězdnou velikost vašeho pozorovacího stanoviště.

Atlas Toshimiho Taki je oproti tomu brněnskému velice podrobný. Zakresluje polohu hvězd do velikosti 8,5magnitud, jsou v něm vyznačeny optické dvojhvězdy, proměnné hvězdy a nehvězdné objekty dle katalogu NGC i s Messierovým značením. Pro začátečníky je orientace v jeho téměř 150 listech dosti obtížná, zvláště proto, že hvězdy v souhvězdích nejsou spojeny čarami do známých tvarů (to se dá ale s trochou trpělivosti, pravítkem a tužkou snadno napravit). Zato zde najdete také hranice souhvězdí a další podrobnosti, zajímající hlavně pokročilé pozorovatele. Na stránkách Toshimiho Taki najdete i další šikovné atlasy.

Registax se používá ke zpracování snímků nebo videí vesmírných objektů. Tento program je velice jednoduchý a po krátké praxi ho dokáže ovládat již začátečník. Program je využitelný hlavně na zpracování Měsíce, měsíčních detailů nebo planet.

Komentáře

Žádné komentáře.

Přidat komentář

Povinné

Povinné

Volitelné