Pozorujeme
Na obloze kometa!
Na obloze máme nyní možnost spatřit pouhýma očima kometu. Nejde o žádné velké divadlo, tato kometa nemá ohon přes půl oblohy. Komety s ohonem přes půl oblohy jsou velmi vzácné a jsou viditelné v průměru jen jednou za několik desítek let. Ale i tak jde o zajímavou podívanou! Ročně astronomové pozorují a objevují několik desítek komet. Většina z nich jsou…
Léto s kometou Garradd
Letní prázdniny konečně začaly a kromě volna s sluníčka si budeme moci užívat i noční oblohu. Na ní můžeme i malým dalekohledem najít zajímavou vlasatici – kometu Garradd. Sice nebude oslnivě jasná, zato ji uvidíme velice dlouhou dobu. Skoro jeden rok bude vidět i v malých dalekohledech a triedrech. To vše díky neobvykle velkému jádru komety, díky kterému je jasná…
Úplné zatmění Měsíce – fotogalerie
15. června 2011 proběhlo úplné zatmění Měsíce, které bylo pozorovatelné i v České republice a to rekordně dlouhou dobu. Fotografoval jsem fotoaparátem Panasonic DMC-TZ2, exp. 1 s – 1/30 s, ISO 200. Fotografováno přes refraktor Bresser 70/700 mm, okulár 20 mm, nejdříve bez filtru a později měsíční filtr Bader. Fotografie na všech snímcích bez úprav. Místo: Prostějov Čas pořízení: 21:57…
Podívej, tam je supernova!
Spatřit supernovu na vlastní oči se poštěstí jen velice šťastným jedincům žijícím ve správnou dobu, k takové události totiž dochází v naší galaxii – Mléčné dráze – nejvýš jedenkrát za staletí, možná až tisíciletí. Pokud ale máme k dispozici menší dalekohled, můžeme supernovu spatřit v nějaké cizí galaxii, jakých jsou na obloze v dosahu dalekohledu stovky. V těchto dnech to…
Pozorování Slunce pro začátečníky IV, SLUNCE NA INTERNETU
Moderní svět bychom si těžko představili bez internetu jako zprostředkovatele informací. Otevřením internetového prohlížeče se můžeme snadno dostat ke snímkům Slunce, nemusíme ani vlastnit dalekohled pro pozorování Slunce. Většina observatoří, odborných pracovišť, sond a astronomů-amatérů má vlastní webové stránky, kde sdílejí napozorovaná data. Amatérský pozorovatel Slunce je omezen několika faktory: Rotací Země okolo své osy: střídání dne a noci znemožňuje…
Pozorování Slunce pro začátečníky III, CHROMOSFÉRA
Ve 3. díle našeho seriálu o pozorování Slunce se seznámíme s pozorováním sluneční chromosféry. Pohled chromosférickým dalekohledem odhalí na Slunci zajímavé a velmi proměnlivé děje v podobě protuberancí (filamentů) a slunečních erupcí. Chromosférické dalekohledy mají speciální filtry pro pozorování chromosféry. Pořízení takového dalekohledu je mnohdy mimo finanční možnosti začátečníka, ale většina hvězdáren chromosférické dalekohledy vlastní a lze jimi v rámci…
Pozorování Slunce pro začátečníky II, ZATMĚNÍ SLUNCE
Kategorie: Hlavní stránka, Obloha ve dne Pozorování Slunce pro začátečníky II, ZATMĚNÍ SLUNCE 4. ledna 2011 bude z našeho území pozorovatelné částečné zatmění Slunce. Zatmění bude probíhat v dopoledních hodinách, a proto se naskýtá příležitost pozorovat tento úkaz v rámci výuky na školách. V tomto článku lze nalézt popis a princip zatmění Slunce a jednoduché metody, jak zatmění bezpečné pozorovat….
Pozorování Slunce pro začátečníky I, FOTOSFÉRA
Každý začínající astronom se dřív nebo později setká na hvězdárně, v astronomickém kroužku nebo táboře s pozorováním Slunce. Při tomto pozorování může spatřit sluneční skvrny a další jevy pozorovatelné ve fotosféře Slunce. Pokud takového začínající astronoma zaujal pohled dalekohledem na Slunce natolik, že by se chtěl pozorování Slunce podrobněji věnovat, nalezne v tomto článku podrobnější informace. Fotosféru je možné pozorovat…
Den, (ne)přítel astronoma
aneb Úplné základy denní astronomie pro nejmladší Ať už jste navštívili naše stránky poprvé, nebo je procházíte pravidelně, určitě jste děti zvídavé, když vás zaujala krása a tajemno hvězdné oblohy. A tak jste si určitě povšimli, že i ve dne můžeme na nebi spatřit spoustu zajímavých úkazů, které mnohý dospělý snadno přehlédne, zapomínaje zvednout občas oči k obloze. Mnoho kouzelných…
Měsíc
Na denním nebi je druhým nejnápadnějším (astronomickým) tělesem. Přestože jeho úhlový průměr je srovnatelný s průměrem Slunce, zdaleka nedosahuje jeho jasnosti. Proč tomu tak je a řadu dalších zajímavostí se dočtete například v článku Jana Gulaše Měsíc ve dne. Pro nás je důležitější, že díky tomu můžeme měsíční kotouč pozorovat bez jakýchkoliv zvláštních pomůcek a navíc z toho můžeme vytěžit…