Obloha ve dne
Pozorování Slunce pro začátečníky IV, SLUNCE NA INTERNETU
Moderní svět bychom si těžko představili bez internetu jako zprostředkovatele informací. Otevřením internetového prohlížeče se můžeme snadno dostat ke snímkům Slunce, nemusíme ani vlastnit dalekohled pro pozorování Slunce. Většina observatoří, odborných pracovišť, sond a astronomů-amatérů má vlastní webové stránky, kde sdílejí napozorovaná data. Amatérský pozorovatel Slunce je omezen několika faktory: Rotací Země okolo své osy: střídání dne a noci znemožňuje…
Pozorování Slunce pro začátečníky III, CHROMOSFÉRA
Ve 3. díle našeho seriálu o pozorování Slunce se seznámíme s pozorováním sluneční chromosféry. Pohled chromosférickým dalekohledem odhalí na Slunci zajímavé a velmi proměnlivé děje v podobě protuberancí (filamentů) a slunečních erupcí. Chromosférické dalekohledy mají speciální filtry pro pozorování chromosféry. Pořízení takového dalekohledu je mnohdy mimo finanční možnosti začátečníka, ale většina hvězdáren chromosférické dalekohledy vlastní a lze jimi v rámci…
Pozorování Slunce pro začátečníky II, ZATMĚNÍ SLUNCE
Kategorie: Hlavní stránka, Obloha ve dne Pozorování Slunce pro začátečníky II, ZATMĚNÍ SLUNCE 4. ledna 2011 bude z našeho území pozorovatelné částečné zatmění Slunce. Zatmění bude probíhat v dopoledních hodinách, a proto se naskýtá příležitost pozorovat tento úkaz v rámci výuky na školách. V tomto článku lze nalézt popis a princip zatmění Slunce a jednoduché metody, jak zatmění bezpečné pozorovat….
Pozorování Slunce pro začátečníky I, FOTOSFÉRA
Každý začínající astronom se dřív nebo později setká na hvězdárně, v astronomickém kroužku nebo táboře s pozorováním Slunce. Při tomto pozorování může spatřit sluneční skvrny a další jevy pozorovatelné ve fotosféře Slunce. Pokud takového začínající astronoma zaujal pohled dalekohledem na Slunce natolik, že by se chtěl pozorování Slunce podrobněji věnovat, nalezne v tomto článku podrobnější informace. Fotosféru je možné pozorovat…
Den, (ne)přítel astronoma
aneb Úplné základy denní astronomie pro nejmladší Ať už jste navštívili naše stránky poprvé, nebo je procházíte pravidelně, určitě jste děti zvídavé, když vás zaujala krása a tajemno hvězdné oblohy. A tak jste si určitě povšimli, že i ve dne můžeme na nebi spatřit spoustu zajímavých úkazů, které mnohý dospělý snadno přehlédne, zapomínaje zvednout občas oči k obloze. Mnoho kouzelných…
Měsíc
Na denním nebi je druhým nejnápadnějším (astronomickým) tělesem. Přestože jeho úhlový průměr je srovnatelný s průměrem Slunce, zdaleka nedosahuje jeho jasnosti. Proč tomu tak je a řadu dalších zajímavostí se dočtete například v článku Jana Gulaše Měsíc ve dne. Pro nás je důležitější, že díky tomu můžeme měsíční kotouč pozorovat bez jakýchkoliv zvláštních pomůcek a navíc z toho můžeme vytěžit…
Co můžeme pozorovat ve sluneční fotosféře?
V tomto článku se stručně seznámíme se základními jevy, které můžeme pozorovat ve sluneční fotosféře a se základními způsoby pozorování Slunce. Co můžeme pozorovat ve sluneční fotosféře ? Slunce je velmi vhodným objektem pro amatérská astronomická pozorování, ale ne vždy si to astronom-amatér uvědomuje. Astronom amatér má jedinečnou možnost sledovat procesy na povrchu naší nejbližší hvězdy. Z celé atmosféry Slunce…