Noční obloha
Na obloze kometa!
Na obloze máme nyní možnost spatřit pouhýma očima kometu. Nejde o žádné velké divadlo, tato kometa nemá ohon přes půl oblohy. Komety s ohonem přes půl oblohy jsou velmi vzácné a jsou viditelné v průměru jen jednou za několik desítek let. Ale i tak jde o zajímavou podívanou! Ročně astronomové pozorují a objevují několik desítek komet. Většina z nich jsou…
Léto s kometou Garradd
Letní prázdniny konečně začaly a kromě volna s sluníčka si budeme moci užívat i noční oblohu. Na ní můžeme i malým dalekohledem najít zajímavou vlasatici – kometu Garradd. Sice nebude oslnivě jasná, zato ji uvidíme velice dlouhou dobu. Skoro jeden rok bude vidět i v malých dalekohledech a triedrech. To vše díky neobvykle velkému jádru komety, díky kterému je jasná…
Úplné zatmění Měsíce – fotogalerie
15. června 2011 proběhlo úplné zatmění Měsíce, které bylo pozorovatelné i v České republice a to rekordně dlouhou dobu. Fotografoval jsem fotoaparátem Panasonic DMC-TZ2, exp. 1 s – 1/30 s, ISO 200. Fotografováno přes refraktor Bresser 70/700 mm, okulár 20 mm, nejdříve bez filtru a později měsíční filtr Bader. Fotografie na všech snímcích bez úprav. Místo: Prostějov Čas pořízení: 21:57…
Podívej, tam je supernova!
Spatřit supernovu na vlastní oči se poštěstí jen velice šťastným jedincům žijícím ve správnou dobu, k takové události totiž dochází v naší galaxii – Mléčné dráze – nejvýš jedenkrát za staletí, možná až tisíciletí. Pokud ale máme k dispozici menší dalekohled, můžeme supernovu spatřit v nějaké cizí galaxii, jakých jsou na obloze v dosahu dalekohledu stovky. V těchto dnech to…
Antonín Rükl: Minimum o hvězdách
V roce 1997 vydalo nakladatelství Olympia Praha maličkou a útlou knížečku Antonína Rükla, s názvem Minimum o hvězdách. Ačkoliv jiné tituly tohoto autora zná téměř každý astronom, Minimum o hvězdách právě známé není. Je to pochopitelné. Kniha není určena dlouholetým milovníkům nočního nebe, ale široké veřejnosti, která se s nebem teprve začíná seznamovat. „Široká veřejnost“ však na knihu už téměř…
Orientace na obloze
aneb malá procházka hvězdnou oblohou. Naše Země se otáčí okolo přímky, kterou nazýváme zemskou osou. Ne snad, že by skrze naši planetu prostupovala jakási kovová tyč, ale můžeme si zemskou osu i takto představit. Kdybychom stáli na severním pólu a měli tu možnost podívat se rovnou nad hlavu, jakoby podél zemské osy, zjistili bychom, že téměř přesně míří na jednu…
Meteory
Jako každoročně, bude možné i letošního 13. srpna po půlnocí pozorovat velice bohatý meteorický roj Perseidy, zvaný někdy Slzy svatého Vavřince (svátek 10. 8.). Lidově se pak říká, že „padají hvězdy” a že je třeba při spatření takového úkazu si něco přát a ono přání se pak vyplní. Tak zaprvé tento jev nemá s hvězdami společného vůbec nic. A za…
Oblohu rozzáří meteorický roj
Prázdniny jsou ve své polovině a vám, kteří se více než ostatní lidé díváte večer na oblohu, se přímo nad vašimi hlavami připravuje krásné nebeské představení s názvem Perseidy. Co to jsou Perseidy a odkud se vzaly? Perseidy, ale například i Leonidy na podzim, či Lyridy na jaře jsou takzvané meteorické roje. Naše planeta v průběhu roku prochází prachovými stopami,…