Skip to content


Zažít ÚLeT!

Záhada zmizelého etalonu!

Kilogram je poslední jednotka, která je definovaná pomocí předlohy, a ne fyzikální definicí. Kilogram byl původně zvolen tak, aby odpovídal hmotnosti 1 litru vody. Tato původní definice však měla závažné nedostatky, kvůli nimž byl kilogram v roce 1889 definován na základě vyrobené předlohy. Etalon váhy byl vyroben tak, aby vyhovoval váze 1 litru vody. Při výrobě však došlo k malé odchylce, která způsobila, že 1 kilogram vody nemá objem přesně 1 litr, ale 1,000 028 l.

Bohužel i definice etalonem má problémy:

  1. Z nejasných příčin za posledních 100 let prototyp ztratil přibližně 50 mikrogramů. Jelikož je však kilogram definován jako aktuální hmotnost prototypu, změnila se tím i velikost kilogramu.
  2. U definice jediným prototypem hrozí teoretická možnost, že by tento prototyp mohl být ztracen nebo zničen. 
  3. Definici prototypem nelze předat na dálku, např. v situaci, kdy by bylo potřeba kilogram popsat někomu, kdo se nemůže dostat k prototypu. 

Co se stane, když se etalon váhy ztratí se dozvíte na ÚLeTu 2015… V detektivním prostředí si vyzkoušíme na vlastní kůži mnoho experimentů a využijeme pátrací metody v praxi. Nezapomeneme ani na celodenní výlet, osvěžení místního bazénku a velký táborák.

 ohen

„A když tam přidáte lithium, budete ho mít načervenalý!“
Výroba střelného prachu na ÚLeTě 2014

Jedinečnost táboru dala kombinace jeho organizátorů z řad vystudovaných fyziků, kteří profesionálně předvádějí fyziku ve spolku Divadla fyziky ÚDiF, a z řad Instruktorů Brno, kteří se věnují zážitkovým akcím pro mládež. Program tak sestává z her a workshopů zaměřených nejen na objevování světa skrze vlastní zkušenost, ale i sebepoznávání, tedy v čem jsme dobří a v čem slabší, jak se s tím vyrovnat, jaké jsou naše priority nebo jak respektovat ostatní v kolektivu s odlišnými názory.

kresleni

 „A kterou částí těla budeme kreslit potom?“
Zkouška pointilismu na ÚLeTu 2014

Na ÚLeT se sjíždějí děti z celé republiky. Areál hvězdárny zajišťuje jak dobrodružné spaní pod stany, tak příjemné sociální zázemí – sprchy, toalety, společenskou místnost, velký travnatý areál pro realizaci mnoha her a v neposlední řadě možnost večerního pozorování oblohy na amatérské i odborné úrovni. Letos se opět více jak polovina dětí hlásí s nadšením znovu, volných máme ještě deset míst, pokud tedy o táboru uvažujete, určitě nic neodkládejte a kontaktujte nás co nejdříve.

ulet_skupinova

„Našli jsme poslední část řídícího modulu stroje času a tak jej můžeme poslat zpět jeho majiteli Hugo Rovensteinovi!“
ÚLeT „Se strojem času“ 2014

Myšlenka vzniku tábora s fyzikální tématikou přišla od malé skupinky lidí, kteří si říkají ÚDiF Divadlo fyziky. Již šest let se snažíme lidem ukazovat, že fyzika může bavit a inspirovat a že ji mohou (nedejbože J) i porozumnět. Fyziku bereme jako nástroj k tomu, aby lidé přemýšleli nad jednoduchými věcmi kolem sebe, protože přestaneme-li přemýšlet, přestaneme-li se ptát … Naštěstí Vaše děti touhu po poznání mají a vy je můžete nechat ji rozvíjet :)

Více informací na www.ulet.astronomie.cz.
Kontakt: Barbora Mikulecká ulet@astronomie.cz.

Komentáře

Žádné komentáře.

Přidat komentář

Povinné

Povinné

Volitelné