Skip to content


Astronomický rok začíná!

Začátkem října jsme spustili náš první samostatný projekt, Astronomický rok. Určen je dětem  prvního stupně základních škol a doplňuje a rozšiřuje učivo prvouky, přírodovědy a přírodopisu o malé astronomické úkoly. V projektu spoléháme na spolupráci se školami a konkrétními učiteli, bez nich není v našich silách děti zapojit do pravidelné, i když nenáročné, činnosti.

Jakou má projekt formu? Každý měsíc zašleme na emailovou adresu přihlášeným školám jednu pozorovací úlohu a rozpracované náměty na jednu projektovou hodinu. Vše včetně pracovních listů a seznamu potřebných pomůcek. Na  naše stránky k těmto dvěma částem přidáme část třetí, námět na domácí pokus. Všechny tři části spojí v daném měsíci společné téma, například pro měsíc říjen jsou to fáze Měsíce. V dalších měsících děti a jejich učitele povedeme k pozorování povrchu Měsíce, určení severu pomocí Polárky, rozeznání typických zimních a jarních souhvězdí, pozorování družic a meteorů, seznámíme je se jmény některých jasných hvězd a posledním tématem bude pozorování Jupitera. Ani k jednomu pozorování, úkolu či projektové hodině není přitom potřebná žádná technika, děti si vystačí s pozorováním očima, jako pomůcky postačí běžné věci, které se ve škole nebo doma nacházejí: papír, lepidlo, míčky, modelína, pastelky, hladká mouka a kakao, špejle či párátka, baterka….

Pozorovací část Astronomického roku je soutěžní. Pokud nám školy v určeném termínu odešlou na emailovou adresu naskenované vyplněné pracovní listy, naše malá porota jim přidělí body a ty následně zveřejníme. Hodnoceny budou jak školy, tak jednotliví účastníci. Po posledním splněném pozorovacím úkolu body sečteme a hezkou cenou odměníme první tři školy a 10 nejšikovnějších malých pozorovatelů.

Prozatím jsme s nabídkou projektu obeslali pražské školy. Okruh oslovených škol sice dále rozšiřujeme, abychom však byli schopní průběžně hodnotitvšechny vypracované úlohy, nemůžeme zaslat nabídku úplně všem školám v republice. Na druhou stranu stojíme o aktivní spolupráci a proto, pokud je mezi vámi, čtenáři, vážný zájemce o vstup do projektu, ke kterému  naše oficiální pozvánka nedorazila, stačí nám napsat na adresu astronomicky.rok@astro.cz a my mu pošleme jak přihlášku, tak první pozorovací zadání. A pokud se o Astronomický rokzajímá nějaký školáček, jehož škola se do projektu zapojit nechce, ani to není problém. Přes výše uvedenou adresu takovému nadějnému adeptovi na astronoma rádi zašleme pozorovací úlohy a poradíme, jak na ně.

Po skončení projektu všechna zadání včetně pracovních listů a všech příloh zveřejníme na stránkách. Budou tak přístupné i dalším dětem, učitelům a mohou posloužit i jako materiály pro astronomické kroužky.

Věříme, že Astronomický rok bude děti i učitele bavit. Pokud ano, navážeme na něj i v dalších letech…

 

 

Věra Bartáková

About the author

Věra Bartáková Věra Bartáková ... bývalá předsedkyně a později hospodářka Sekce pro děti a mládež, amatérská astronomka, hlavní duše hvězdárny v Mikulášovicích

Podobné články

Komentáře

Žádné komentáře.

Přidat komentář

Povinné

Povinné

Volitelné