Jitka Petrželová: ABC hvězdáře ☺☺☺☺☺
Někdy je méně více. „Knížka“ v moderním kabátě, tj. s drátěnou rychlovaznou a vlhku odolnými tvrdými list, má jen 71 stran, ale to je jejím velkým kladem. A není jediným. Autorka při psaní knihy přesně věděla, čeho chce dosáhnout. ABC hvězdáře podává formou srozumitelných, krátkých kapitol informace o tělesech Sluneční soustavy, dobývání Měsíce, noční obloze, hvězdách, souhvězdích, zvířetníku a o pověstech, které se k souhvězdím vztahují. Jsou zde základní mapy i jednoduché návody na vlastní práci, ať už se týká pozorování, kreslení, nebo třeba sestavení modelu Sluneční soustavy či blízkého okolí Slunce. K těmto pozorováním přitom malý čtenář ani nepotřebuje žádný dalekohled. Na konci knihy je několik doplňovaček (fix, kterým e dá do knihy psát, se dodává společně s knihou) a kvíz. Všechno je přesně „šité na míru“ malých hvězdářů. V knize je několik přehledných tabulek, velké množství krásných barevných fotografií a ilustrací.
Určeno: mladším dětem, úplným začátečníkům
Co je na knize dobré: Kniha je přesně tím, co na našem trhu chybělo. Zvídavému dítěti podá všechny základní informace o astronomii, aniž ho znudí a unaví. Náměty na samostatnou práci jsou dobře vymyšlené a dítě úkoly zvládne i bez pomoci dospělých. Tabulky jsou jednoduché a přehledné, ilustrace a fotografie hezké, délka textu v kapitolkách přiměřená. Vlhku odolná úprava je pro malé hvězdáře velkým přínosem, mohou si knihu vzít přímo na pozorování.
Co není dobré: V knize je několik chyb a nepřesností. Konkrétně údaj o povrchové teplotě na Marsu, popis vzniku černé díry, informace o zkoušce zraku na dvojhvězdě Alkor-Mizar, použití termínu „ledové planetky“ jako určité skupiny planetek, velké K ve slově kentauři (myšleny bájné bytosti, nikoliv skupina planetek) a jeden překlep. To jsou však jen maličkosti. Poněkud horší je podivná informace o způsobu, jakým si údajně astronomové prohlížejí Slunce, ta je zcela nesmyslná.
Ukázky:
„Venuše bývá na obloze často jasnější než kterákoliv hvězda. Říká se jí také Věčernice nebo Jitřenka podle toho, zda je na nebi vidět večer nebo ráno. O půlnoci byste ji hledali marně. V dalekohledu vypadá jako nažloutlý malinký srpeček podobný Měsíci. Je skoro stejně velká jako Země a má atmosféru. Kdysi se lidé domnívali, že bude mít i stejné vlastnosti. Dokonce jí říkali „sestra Země“. Ve skutečnosti je to jinak.
Venuše je pekelnou planetou. Její nedýchatelné ovzduší je složené z jedovatého kysličníku uhličitého. Občas se nad krajinou přežene přeháňka, při níž padají z oblaků kapky kyseliny sírové. Pod neprůhlednými mraky se skrývá oranžově zbarvená krajina s velkým množstvím sopek. Proudy lávy, které z nich zvolna vytékají, se podobají mohutným řekám. Táhnou se často stovky kilometrů pustou krajinou bez jediné kapky vody. Na jiných místech hustá láva zalila údolí a prohlubně, takže vypadají jako rozlehlé planiny. Teplota na Venuši neklesá ani v noci pod 450 stupňů Celsia.“
„V řeckých bájích najdeme nejen sličné bohyně a udatné hrdiny, ale také všelijaké podivné tvory. Mezi ně patří i kentauři – napůl lidé a napůl koně. Někteří z nich pomáhali lidem. Například jeden z kentaurů vychoval mladého lékaře Aeskulapa (viz Hadonoš). Jiný kentaur vynalezl lukostřelbu a své dovednosti předal lidem. Za to byl umístěn na oblohu jako souhvězdí Střelce. Pozor! Na jižní obloze je jiné souhvězdí, které se jmenuje přímo Centaurus (čti Kentaurus) a u nás nikdy nevychází nad obzor.“
„Astronomové pozorují Slunce zvláštními dalekohledy. Jsou složené ze zrcadel a čoček, které posílají obraz Slunce zvenku až do zatemnělé místnosti s promítacím plátnem. Tam si hvězdáři prohlížejí Slunce jako film v kině. A někdy si také promítnou obraz Slunce přímo na list bílého papíru, který upevní na stojánek k dalekohledu. To je totiž nejbezpečnější způsob, jak se na žhavé Slunce dívat.“
Hodnocení, doporučení: Výborná knížka pro malé hvězdáře. Přehledně a stručně naučí menší děti základům astronomie, na kterých mohou dál stavět. Vede je k samostatné práci a k prvním pozorováním bez dalekohledu. Dá se použít i jako základní materiál pro práci s malými dětmi v astronomických kroužcích, nebo na astronomické tábory, případně ke zpestření výuky prvouky na ZŠ. Knihu vřele doporučujeme!
Další informace:
Nakladatelství: AVENTINUM Praha
Rok vydání: 2010
Cena: 266 Kč
Rozsah: 71 stránek menších než A4
Ilustrace: barevné, pěkné, velké barevné fotografie
Komentáře
Žádné komentáře.