Na únorové obloze můžeme zvečera spatřit pomalu zapadající podzimní souhvězdí - Pegase, Andromedu, Ryby či Berana. Na pomezí posledních dvou zmíněných souhvězdí se nachází planeta Mars. Nad jihem nám kulminují typická zimní souhvězdí - Orion, Býk, Blíženci, Vozka a Malý Pes. I malým dalekohledem či triedrem můžeme obdivovat hodně zajímavých objektů, např. řadu otevřených hvězdokup v souhvězdí Vozky a Blíženců, nebo Velkou mlhovinu v Orionu (M42).
Na ranní obloze se vykytují jasné planety Venuše a Jupiter. Měsíc je v první čtvrti 12. února, v úplňku pak 19. února. Na obloze jsou v malých dalekohledech viditelné i komety, slábnoucí 46P/Wirtanen, která byla nejlépe vidět v prosinci loňského roku a pak C/2018 Y1 (Iwamoto), která bude mít nejlepší viditelnost v první polovině února.
Více v mapce, kterou pro vás připravil Klub astronomů Liberecka. ZDE.
Na Venuši Slunce vychází na západě a zapadá na východě? Venuše se otáčí opačným směrem než Země. Může za to její atmosféra, která je tak hustá, že tření mezi povrchem planety a atmosférou brzdí rotaci tak dlouho, až ji úplně zbrzdí a otočí.