Skip to content


Sir Patrick Moore: Hvězdy a planety ☺☺☺☺

Encyklopedický průvodce. Malá, ale velmi šikovná knížečka. Obsahuje základní a přehledně uspořádanéinformace o některých astronomických pojmech, o konstrukci dalekohledů, montážích, konstrukci domácích pozorovatelen, astrofotografii, o suneční soustavě… Stylu, jakým je kniha napsána, se nedá nic podstatného vytknout. Víc než polovinu knihy tvoří podrobné mapy Měsíce, základní pohledové mapky souhvězdí severní a jižní oblohy, pro různá období v roce a soubor mapek všech souhvězdí. Popis jednotlivých souhvězdí obsahuje základní informace o souhvězdí, výpis nejzajímavějších pozorovatelných objektů i báji, která se k danému souhvězdí vztahuje (pokud takovou báji souhvězdí má).

Určeno: Mládeži, mírně pokročilým.

Co je na knize dobré: Spolehlivé, přehledně uspořádané a ucelené informace.

Co není dobré: Malé černé písmo na modrém pozadí mapek. Pokud byste chtěli mapky použít při pozorování (pozor na rosu, ta knihám vůbec nesvědčí!), při tlumeném osvětlení už může být písmo nečitelné. Menší výhrady mám také k některým úvodním kapitolkám, například ke kapitolce Rozšířený pohled do vesmíru. Přílišná stručnost v nich je na závadu přesnosti a srozumitelnosti. Překlepy nebo nevhodně zvolená slova v překladu jsou v knize sice výjimkou, přesto se tam vyskytují a mohou čtenáře poplést (dvojitá hvězdokupa v perseovi nnení chí a éta, ale chí a há, hovořít o temné hmotě, která zakrývá část mlhoviny IC 434 v Orionu je velmi nešťastné).

Ukázka:

„Ne všechny hvězdy jsou osamocenými poutníky ve vesmíru. Mnohé pečují o rodinu planet anebo jsou složkami dvojhvězd či vícehvězdných systémů. Například u hvězdy Castor dokáže už malý dalekohled rozlišit dvě hvězdy tohoto vícehvězdného systému. Každá z těchto hvězd je také složkou dvojhvězdy. Jednotlivé složky jsou však příliš blízko na to, abychom je rozlišili dalekohledem. Podvojnost můžeme rozlišit pouze pomocí spektroskopu. Systém Castor obsahuje také dvojici slabých červených hvězd.

V některých případech však hvězdy netvoří skutečný pár, nýbrž se nám jen vedle sebe náhodně promítají, protože prostě jen leží ve stejném směru od nás. Takovým hvězdám říkáme optické. Tyto dvojhvězdy ale dosti neočekávaně netvoří tak početnou skupinu jako skutečné dvojhvězdné páry – fyzické dvojhvězdy.”

Hodnocení, doporučení: Šikovná pomůcka pro potřeby mladých amatérských astronomů. Kniha je malá (snadno přenosná), praktická a obsahuje množství důležitých informací . Je prvním krůčkem pro přechod od otočné mapy k atlasům hvězd. Využijí ji zejména ti, kteří se chtějí o jednotlivých souhvězdích dozvědět něco víc a ti, kteří si pořídí první dalekohled a začínají hledat tzv. deep-sky objekty. Knihu doporučujeme!

Další informace:

Nakladatelství: Slovart Praha

Rok vydání: 2008 (2. upravené české vydání)

Cena: 260 Kč

Rozsah: 256 stránek A5

Ilustrace: barevné, velké množství

About the author

Věra Bartáková Věra Bartáková ... bývalá předsedkyně a později hospodářka Sekce pro děti a mládež, amatérská astronomka, hlavní duše hvězdárny v Mikulášovicích

Podobné články

Komentáře

  1. Mária Solaříková Prosinec 12, 2016

    Dobrý den, ráda bych se zeptala, jestli je ještě možnost někde koupit tuto knížku…Hvězdy a planety – Patrick Moore

    Děkuji za info

    Mária Solaříková

Přidat komentář

Povinné

Povinné

Volitelné